Az EUMEPS (www.eumeps.eu)és a MEPS (www.meps.hu) álláspontja azépületek energia tulajdonsági irányelveiből (EPBD) származónemzetiépületfelújítási tervekről
EUMEPS és MEPS kimondottan támogatja az Európai Bizottság azirányú elkötelezettségét, hogy 2050-re a teljes épületállomány klímasemleges legyen. A Renovating Europe építési ágazata lényegi lehetőségeket kínál környezeti és gazdasági fejlesztésre különösen akkor, ha az olyan energia hatékony anyagok alkalmazásával jár, mint amilyen a habosított polisztirol (EPS). Hisszük, hogy a nemzeti épületfelújítási terv (NÉFT) a kulcs a sikerhez, ezért felhívjuk a figyelmet a következő prioritásokra:
1/ Azépület burkolatok termikus fejlesztése
A nemzeti épületfelújítási tervnek biztosítania kell, hogy kiemelt figyelmet fordítsanak az épület burkolatokra. Az energiafelhasználás és az üvegház hatású gázok csökkentésének leghatékonyabb módja az épületek hőszigetelése különösen ha az EPS-sel történik. Fontos, hogy a terv részesítse előnyben a szigetelést még mielőtt rátérnének egy alternatív fűtési rendszerre.
2/ Energia hatékonyság, mint elsődleges tüzelőanyag
Az energiahatékonyságot elsődleges megoldásnak kell tekinteni az EU éghajlat-változási célkitűzéseinek teljesítésére. A legtisztább és legolcsóbb energia az, amelyet nem használnak fel. Ezért az NÉFT-knek prioritásként kell kezelniük az olyan energiatakarékossági intézkedéseket, mint például az épületek burkolatának felújítása, mivel ez azonnali környezeti és gazdasági előnyökkel jár.
3/Az EPS-szigetelés számos előnye
Az EPS számos előnyt kínál, többek között:
- Energiabiztonság: Az épületek hőhatékonyságának javításával az EPS csökkenti az importált energiától való függőséget, hozzájárulva ezzel az energiabiztonsághoz.
- Az elektromos hálózat stabilitása: A csökkentett energiaigény segít megelőzni a csúcsterhelést amely megterhelheti a helyi villamosenergia hálózatot.
- Az energia ínség megelőzése: A jól szigetelt épületek csökkentik a fűtési költségeket, segítve az energiaszegénység enyhítését, különösen a kiszolgáltatott népességcsoportok körében.
- Egészség és kényelem: A jobb szigetelés javítja a beltéri komfortérzetet,
- hozzájárul az épületben lakók egészségének és közérzetének javulásához.
- Európai értékláncok: Az EPS gyártása teljes egészében Európában történik, segíti a helyi gazdaságot és fenntartható, alacsony karbon lábnyomú értékláncot biztosít
- Költséghatékonyság: Az EPS-szigetelés az egyik legolcsóbb megoldás a többi anyag között. Ezenkívül az egyik legalacsonyabb hővezetési értékkel büszkélkedhet a piacon, ami tovább növeli a hatékonyságát. Ezek az előnyök teszik gyorsabbá a beruházás megtérülését más szigetelési lehetőségekhez képest.
- Újrahasznosíthatóság: Az EPS 98%-ban levegőből és 2%-ban polisztirolból áll, így teljesen újrahasznosítható. Újrahasznosítási folyamata széles körben elterjedt az EU-ban.
4/ Elkötelezettség az alacsony szén-dioxid-kibocsátási célok mellett
Az EUMEPS sürgeti, MEPS pedig támogatja, hogy a nemzeti felújítási tervek ambiciózus, de elérhető mérföldköveket határozzanak meg a teljes élettartam alatt a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére. Az EPS olyan alacsony szén-dioxid-kibocsátású anyag, amely kulcsszerepet játszhat a következőkben e mérföldkövek elérésében. Javasoljuk a további csökkentést valamint a felújítási tervben a teljes életciklusra vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási célértékek teljesítését, az olyan alacsony szén-dioxid-kibocsátású anyagok használatára összpontosítva, mint amilyen az EPS.
Következtetés
Az európai épületállomány felújítása alapvető fontosságú mind az éghajlati semlegesség, mind pedig az éghajlatváltozás elleni küzdelem megvalósítása szempontjából a stabil, fenntartható gazdaság eléréséhez. Az EUMEPS és a MEPS elkötelezett az EPBD végrehajtására az energiahatékony szigetelőanyagok, különösen az EPS előmozdításával.
Az épületburkolat-felújítások előtérbe helyezésével, az innováció ösztönzésével és ambiciózus szén-dioxid-kibocsátási célok meghatározásával a nemzeti felújítási tervek elősegíthetik a gazdasági fellendülést, javíthatják az életkörülményeket és a lakókörnyezetet,
valamint hozzájárulnak az EU éghajlati céljainak eléréséhez