
Forrás: Baumit
A hősugárzás jelentősége
A hőcserélés elméletéből levonható gyakorlati következtetés, hogy elsősorban hőszigeteléssel csökkenthető a sugárzásos hőveszteség ill. a hőfelvétel. (a szigetelés a vezetéses hőcserét is csökkenti) Ez érthető, hiszen csökken a hőkisugárzás, ha pl. a ház felületének hőmérséklete nem sokkal tér el a környezet hőmérsékletétől. A hőszigetelést érdemes világos színű vakolttal lefedni, ezzel a sugárzási tényező értéke csökken.
A sugárzásos hőterjedés építőipari jelentősége nagy az épület hőmérséklet-változása szempontjából. Az anyagok többsége rosszul tűri a hőmérséklet-ingadozást, ezért a sugárzásos hőcserét itt is csökkenteni kell.
Az anyagoknál a hősugárzásból fakadó napszakonkénti hőmérséklet-ingadozás az esetek többségében káros ami pl a vakolat repedezéseiben vagy a színezés kifakulásában mutatkozhat meg. Nagyobb hőmérsékleten felgyorsulnak a bomlási folyamatok. Az éjszakai lehűlés, majd a nappali erőteljes felmelegedés a kültéri színanyag veszteséget, kötőanyag bomlást és számos más minőségi hibát okozhat.
Mi okozza a homlokzat túlhevülését?
A hőszigetelő réteg védi a házat, ezáltal a belső hő nem távozik el. A külső oldalon pedig akadályozza a napenergia bejutását , így a túlzott felmelegedést. A sötét színárnyalatok sok napsugárzást vonzanak, ezáltal a felület nem kívánt túlmelegedése következik be. A festékeket HBW fényvisszaverési tényezővel szokták jelölni. A jobb képzelőerő érdekében a fehér szín értéke HBW 100, vagyis a fény 100%-a visszaverődik. Ezzel szemben a fekete szín elnyeli az összes fényt, így a reflexiós értéke 0. Az elnyelt napsugárzás a felület hőjének emelkedését generálja. A nap fénysugárzása számos összetevőt tartalmaz. A látható tartományon kívül esik az infravörös komponens és ez felelős a hőmérséklet növekedéséért. .
A jobb tájékozódás kedvéért bevezették a TSR együttható fogalmát, ami a HBW –t helyettesíti. Míg a HBW-érték csak a látható hullámhossztartományt, addig a TSR-érték az ultraibolya és az infravörös sugárzást is figyelembe veszi. A TSR kifejezi a napfényt visszaverő képességet, tehát azt, hogy a homlokzat a nap sugárzásának teljes spektrumát mennyire képes visszaverni. Ez megkönnyíti a homlokzati szinezék kiválasztását, ami egyszerű a hőszigetelt homlokzatok esetén.
Átlagos hőszigeteléseknél 25-nél magasabb TSR értékű festéket lehet korlátozás nélkül használni. .
De mi a helyzet a sötét szín esetén?
Maga az EPS hőszigetelő tábla -65 és +800C hőmérséklet tartományban stabil, megtartja eredeti alakját és fizikai tulajdonságát, az ennél magasabb hőmérséklet azonban gondot jelenthet. Szerencsére a felmelegedés alapesetben szinte sosem éri el a kritikus hőmérsékleti értéket, valamint az anyagot kívül üvegháló és színezett vakolat is védi
Sötét fedőfesték alkalmazásakor a kb. 5 mm vékony vakolati réteg a felületen túlhevülésnek és hőmérséklet emelkedésnek lesz kitéve, ami a vakolat károsodását és repedések megjelenését eredményezheti
A homlokzat kiépítésekor v. felújításakor tisztában kell lenni azzal, hogy nemcsak a homlokzat színét, hanem ezzel együtt annak fizikai tulajdonságait is megváltoztatjuk.
A hőmérséklet különbségből és a hőingadozásból adódó szerkezeti mozgásokat megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel kompenzálni kell
Ábra: Hibásan kivitelezett, nagy hőterhelésnek kitett vakolat hibája
Manapság egyre kedveltebbé vállnak a sötétebb színárnyalatok.
Itt sem szükséges azonban korlátokat felállítani, van megoldás, de figyelembe kell venni a magasabb anyag- és kivitelezési költségeket. A hőszigetelés maga ebben sem játszik szerepet, a beruházó szabadon dönthet, milyen anyagot választ. A hőszigetelés külső oldalán dupla erősítő hálót kell alkalmazni, vagy egy olyan speciális diszperziós bevonó anyagot, ami szálerősítést tartalmaz. Ez még azzal az előnnyel is jár, hogy a homlokzat ellenállóbb lesz mechanikai sérülésekkel szemben
A normál pigmentekkel ellentétben (amelyek a napfény nagy részét elnyelik) speciális , a hősugárzást visszaverő pigmentek alkalmazásával elérhető, hogy ugyanazon (sötét) szín alkalmazása esetén a homlokzat felületi hőmérséklete jóval alacsonyabb legyen a hagyományos megoldásokhoz képest.
Forrás: Baumit és JUB tájékoztató anyagok